• Aktualności zajęć rew. - wych.

   • SAŁATKA „Śledzik Pod Pierzynką”

    W dniu 3 marca uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych na zajęciach kulinarnych przygotowywali sałatkę śledziową z gotowanymi warzywami oraz jajkiem. Wszystko oczywiście pod jogurtowo-majonezową pierzynką. Podczas krojenia składników a zwłaszcza śledzi, grymaśne minki niektórych dzieci wskazywały na to, że po raz pierwszy mają do czynienia z aromatycznym śledziem. Byli również i tacy, którym aż „ślinka ciekła” na samą myśl o tej rybce. Z pomocą pań nauczycielek chłopcy sprawnie i z zaangażowaniem ścierali na tarce warzywa i jajka oraz kroili śledzie z cebulką. Apetycznie pachnącą sałatkę spałaszowaliśmy ze smakiem.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • TŁUSTY CZWARTEK

    Tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ten słodki dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Z tłustym czwartkiem kojarzą nam się przede wszystkim pączki, faworki i serowe oponki. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy stając przed wyborami: pączek z różą, budyniem, a może marmoladą...Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia. Korzystając z okazji wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach postanowiliśmy upiec własne serowe oponki i bezglutenowe faworki. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy, przygotowaliśmy wszystkie potrzebne składniki i konsekwentnie działaliśmy według sprawdzonej receptury. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację - oponki i faworki jednogłośnie zostały ocenione, jako wyśmienite.
    Kliknij na zdjęcie:
                
           

   • ZABAWA KARNAWAŁOWA

    "W karnawale, w karnawale, dookoła wielkie bale. Gdy orkiestra pięknie gra, dobry humor każdy ma! W karnawale, w karnawale, dzieci bawią się wspaniale. W karnawale każdy chce, tańczyć, śpiewać, bawić się". Tak też było podczas tegorocznego balu, na który już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta, do Klubu Gravitacja w Galerii Galena w Jaworznie. W zabawie tej udział wzięli podopieczni należący do różnych placówek Fundacji im. Brata Alberta. Był to dzień długo wyczekiwany przez naszych uczestników. Tego dnia podopiecznym towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Skoczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Pyszne pączki z cukrem pudrem i lukrem dodały energii do tańców oraz do gry w kręgle, w której udział wzięli ochotnicy. Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli, mimo to czas tegorocznych zabaw karnawałowych nieubłaganie dobiegł końca. Teraz pozostaną już tylko wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
    Kliknij na zdjęcie:
                  

   • UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA

    Z okazji święta Babci i Dziadka ich kochane wnuczęta przygotowały słodkie upominki „syropki z cytrynki”. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem oraz radością ozdabiali słoiczki z syropem, przyklejali podpisane etykietki, wiązali kokardki wszystko po to aby sprawić przyjemność swoim Babciom i Dziadkom.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • CYTRYNY W SYROPIE IMBIROWO - KORZENNYM

    „Kwaśne minki jak cytrynki”, niestety w naszym wykonaniu to się nie sprawdza. Podczas kolejnych zajęć kulinarnych, które zorganizowaliśmy we wtorek 21 stycznia, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowywali słodziutkie i rozgrzewające cytrynki w syropie imbirowo-korzennym.  Zimowa pora jest bardzo dobrą okazją do wypróbowania nowych przepisów na takie „mikstury” do zimowych herbatek. Uczestnicy z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem po raz kolejny wykorzystali pomoc urządzenia jakim jest termomix, wkładając do niego kolejno podane składniki. Między czasie gdy urządzenie gotowało nasz syrop, podopieczni kroili cytryny oraz imbir, które później przełożyli do przygotowanych wcześniej słoiczków. Cudowny aromat cytrynowego syropu unosił się w całej sali więc nie obeszło się oczywiście bez skosztowania wspaniałych cytrynek z ciepłą herbatką.
    Klitnij na zdjęcie:
                 

   • BAL KARNAWAŁOWY

    Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas szalonych zimowych balów i zabaw. W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w integracyjnym balu karnawałowym zorganizowanym przez nauczycieli i uczniów klasy VIII Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach. Zaproszeni zostali również podopieczni wraz z terapeutami ze Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach oraz uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Wystrój sali balowej wprowadził nas w radosny nastrój i zachęcił do wesołej zabawy. Tego dnia każdy z nas był nie do poznania. Nie zabrakło również muzyki, tańców i ciekawych zabaw. Na koniec spośród wszystkich uczestników wyłoniono Królową i Króla Balu.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • LEKCJA PRZYRODY

    W środę 8 stycznia odbyły się dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej, warsztaty o tematyce edukacyjno-zoologicznej. Podczas zajęć mięliśmy okazję zapoznać się z egzotycznymi gatunkami zwierząt i owadów. Dowiedzieliśmy się o tym gdzie żyją, co jedzą, jak się zachowują. Nie zabrakło również ciekawostek np.….  że „agawa błotna” potrafi biegać po wodzie nie topiąc się. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Teraz wszystkie dzieci mogły zobaczyć zwierzątka z bliska. Niektóre były w pojemnikach, ale wszystkie mogliśmy pogłaskać a nawet wziąć na rękę. Niektórzy śmiałkowie odważyli się dotknąć każdego zwierzątka, z dużym zaciekawieniem zaglądając mu prosto w oczy. Praktycznie każde ze zwierząt miało jakieś ciekawe imię były to m.in. agawa błotna o imieniu „Gryzelda”, salamandra o imieniu „Kumpel”, pyton królewski  „Grzegorz” oraz jeż afrykański nazwany „Sebastianem”. Poza tym były jeszcze największe na świecie karaluchy madagaskarskie oraz straszyki filipińskie. Prowadzący bardzo chętnie odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania a tych nie brakowało.Taka „żywa lekcja przyrody” bardzo wszystkim się podobała. Jest to lekka i przyjazna forma nauczania, gdzie mogliśmy dotknąć, pogłaskać, czy wziąć na rękę zwierzęta obecne na zajęciach.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • „ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”

    Na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych okres bożonarodzeniowy to czas świątecznych wypieków, dekorowania choinek i innych przedświątecznych przygotowań. Ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć kulinarnych na których uczestnicy pod opieką nauczycieli mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Z radością wałkowały przygotowane ciasto, wycinały foremkami kształty związane z motywem bożonarodzeniowym. Z uwagą obserwowały proces pieczenia ciasteczek. Upieczone przez dzieci pierniki czekają na udekorowanie słodziutkim lukrem i kolorowymi  posypkami, co będziemy robić podczas spotkania integracyjnego z uczniami klasy VII, które zaplanowane jest na poniedziałek 16 grudnia. Nie obyło się jednak bez zjedzenia chociażby jednego ciasteczka, gdyż wspaniały korzenny zapach nęcił wszystkich przywołując najmilsze wspomnienia świąteczne. Pieczenie pierniczków sprawiło naszym podopiecznym wiele radości a jednocześnie w miły i praktyczny sposób utrwaliło tradycję Świąt Bożego Narodzenia.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

    Piątek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień. Każdy z nas cały rok ciężko pracował na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego prezent. Od samego rana wyczekiwaliśmy Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “hoł, ho, ho!”i odgłosów dzwonków. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On - Święty Mikołaj w towarzystwie swojego pomocnika. Atmosfera spotkania była wręcz magiczna. W tym dniu każdy został obdarowany prezentem.
    Kliknij na zdjęcie:

                 

   • ANDRZEJKOWE ROGALIKI Z WRÓŻBĄ

    W czwartek, 28 listopada 2019 r. nasi podopieczni po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach kulinarnych. Tym razem uczestnicy przygotowali "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" jako słodki poczęstunek na zabawę andrzejkową. Nasi podopieczni podczas zajęć kulinarnych radzą sobie coraz lepiej. Potrafią współpracować w grupie, z uwagą słuchają i wykonują polecenia nauczycieli. Chętnie pomagają sobie nawzajem, potrafią poczekać na swoją kolej. Coraz lepiej radzą sobie w wykonywaniu takich czynnościach jak: przesypywanie, mieszanie, wyrabianie, krojenie, formowanie. Potrafią przygotować potrzebne do zajęć składniki oraz posprzatać po zakończonej pracy. A w dodatku przygotowane przez naszych uczestników "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" smakowały poprostu wyśmienicie. Zobaczcie sami, jak wyglądają nasze zajęcia kulinarne:)

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • ZABAWA ANDRZEJKOWA

    30 listopada 2019 r. odbyła się długo wyczekiwana przez naszych podopiecznych impreza andrzejkowa, zorganizowana wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta. Podopieczni wraz z opiekunami, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja chętnie wzięli udział w różnorodnych wróżbach andrzejkowych: przebijali balony z wróżbami, z tajemniczego kapelusza losowali karteczki z nazwami kwiatów, z których każdy kwiat przepowiadał inną przyszłość a przebijając "papierowe serce" mogli poznać, jak na imię będzie miała ich przyszła sympatia. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku oraz upieczonych specjalnie na tą okazję przez naszych uczestników "andrzejkowych rogalików z wróżbą". Zabawę uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów tańczyli i bawili się podopieczni. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek oraz wizyta niespodziewanego gościa – Pana Szymona, należącego do ruchu - Skauci Europy. Pan Szymon opowiedział nam kilka słów o sobie oraz ruchu, do którego należy. Chętnie wysłuchał oraz odpowiedział na pytania zadawane mu przez naszych podopiecznych. Był również naszym "czarodziejem" a przelewając wosk przez dziurkę od klucza chętnie wróżył nam dobrą i ciekawą przyszłość. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   •                                                              Z WIZYTĄ NA WAWELU

    Listopadowa akcja "Darmowy listopad" ma na celu promocję zabytków i zbiorów muzealnych. Korzystając z okazji  wybraliśmy się z wizytą na Wawel zobaczyć, gdzie mieszkał król. W towarzystwie przewodnika przenieśliśmy się do czasów średniowiecznych w jednym z najbardziej niezwykłych zamków Europy i posłuchaliśmy historii sięgających XIV-wiecznej Polski. Spacerowaliśmy salach, gdzie niegdyś koronowano królów, zwiedziliśmy  dziedzińce i zobaczyliśmy królewski Skarbiec, gdzie  zobaczyliśmy cenne klejnoty i skarby, które niegdyś należały do polskich rodzin królewskich.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • BYŁ SOBIE PIES 2

    Wspólnie z uczniami klasy VIII oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej pojechaliśmy do Multikina na sens pt. „Był sobie pies 2”. Film ten jest kontynuacją kinowego hitu, który w Polsce zachwycił widzów w każdym wieku, a opowiada o historii pewnego psa imieniem Bailey. Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, z czasem kiedy CJ dorasta i staje się coraz trudniejsze, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • „WYBORNE NALEŚNIKI”

    W dniu 13 listopada uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z kolegami i koleżankami z klasy VIII, spotkali się aby wspólnie przyrządzić wyborne naleśniki z serem, dżemem oraz nutellą, wszystko oczywiście oblane bitą śmietaną. Uczniowie angażowali się w odmierzanie składników, mieszanie masy naleśnikowej, smażenie a następnie jeszcze ciepłe i chrupiące naleśniki z ogromnym apetytem spałaszowali. Zajęcia kulinarne a zarazem integrujące wszystkich uczniów przebiegły w miłej i domowej atmosferze.
    Kliknij na zjęcie:
                 

   • CZAS PAMIĘCI I ZADUMY

    ,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”

    W dniu 30 października 2019 r. uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z uczniami ISP w Radwanowicach oraz wychowawczyniami wybrali się na cmentarz do Rudawy i do Morawicy. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza w Rudawie, zatrzymaliśmy się przy grobie nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. To tutaj nasi uczniowie, jako przedstawiciele ISP im. Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie udaliśmy się na cmentarz do Morawicy, gdzie jak co roku zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy i zadumy przy mogiłach wojennych, w których spoczywają: kpt. Medwecki, Jan Opiołka, Július Mudroň. Na cmentarzu parafialnym w Morawicy znajduje się także Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie.

    W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy Pomniku Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach, gdzie w ciszy i zadumie uczciliśmy pamięć pomordowanych mieszkańców Radwanowic. Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczestnicy w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • Z WIZYTĄ W STOLICY

    Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Czas upłynął nam szybko i aktywnie. Zobaczyliśmy m. in. Pałac Prezydencki, grób Nieznanego Żołnierza, ogród Saski i Uniwersytet Warszawski. Następnie metrem pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie mieliśmy okazję przejść trasę "Piłkarskie emocje". Kolejnego dnia udaliśmy się w "Kosmiczną Wyprawę" w Planetarium CNK, odwiedziliśmy pomnik Syrenki warszawskiej, po czym dotarliśmy do Zamku Królewskiego na lekcję pt. "Wizyta u Król". Trzeciego dnia na zakończenie wyjechaliśmy na XXX piętro PKiN i odwiedziliśmy Łazienek Królewskie.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • PLANUJEMY WYCIECZKĘ DO STOLICY

    Piątkowy poranek na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych upłynął nam na planowaniu wycieczki po Warszawie. Uczestnicy wspólnie tworzyli kolaż formatując kompozycje z różnych zebranych materiałów, głównie były to fotografie, w połączeniu z kolorowymi kredkami i farbami. Wysłuchali z uwagą legendy „O Warsie i Sawie”. Podopieczni skrupulatnie wdrożyli się w planowany spacer po Warszawie i zwiedzanie zabytków stolicy.

    Kliknij na zdjęcie:
                

   • SAŁATKA WARZYWNA

    Z myślą o jarzynowych witaminach, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, po raz kolejny postanowili zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przypomnieli sobie wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy uczestnik dostał deskę do krojenia, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Uczestnicy z pomocą nauczyciela kroili i przyrządzali sałatkę warzywną, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało podopiecznym wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki podopieczni nauczyli się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek:)

    Kliknij na zdjęcie:    
                     
     

   • Z WIZYTĄ W SANKTUARIUM ECCE HOMO

    ŚW. BRATA ALBERTA W KRAKOWIE

     

    Dnia 27 września 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta oraz opiekunami, korzystając z pięknej jesiennej pogody udali się na wycieczkę do Krakowa. Podróż odbyła się pociągiem, a następnie autobusem MPK. Celem podróży było Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. W sanktuarium znajdują się relikwie bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz św. Brata Alberta, założyciela zgromadzenia albertynek opiekujących się sanktuarium. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ecce Homo - Chrystusa cierpiącego - namalowany przez Adama Chmielowskiego w 1879 roku. W dolnym kościele można obejrzeć wystawę obrazującą życie i działalność św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz pracę zgromadzeń albertyńskich. Po zwiedzeniu sanktuarium, korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki udali się bulwarami wiślanymi na Wzgórze Wawelskie. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć:)


    Kliknij na zdjęcie:

                 

   • MORZE BAŁTYCKIE

    GDAŃSK - SOBIESZOWO

    Dnia 27 maja 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się na trzydniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do Gdańska, na wyspę Sobieszewo. Była to pierwsza nasza taka wycieczka, gdyż tym razem środkiem naszego transportu, bezpośrednio z Krakowa do Gdańska, był pociąg pendolino. Następnie z Dworca Głównego w Gdańsku, autobusem MPK, udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, którym był Pensjonat "FALA na WYSPIE". Tam, po zakwaterowaniu oraz obiadokolacji, udaliśmy się spacerkiem na plażę. Radości z zobaczenia morza oraz możliwości zamoczenia w nim nóg nie było końca. Zresztą na zdjęciach zobaczycie sami!

                Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się autobusem MPK do Gdańska. Tam również spacerkiem, pomimo deszczowej pogody, przeszliśmy pod Fontannę z Neptunem, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Dworu Artusa, gdzie mogliśmy podziwiać mnóstwo obrazów, zwisające z sufitu modele okrętów, oraz największy renesansowy piec kaflowy świata, który ma ponad 10 metrów! Bezpośrednio z Dworu Artusa przeszliśmy do Nowego Domu Ławy. Jest to reprezentacyjny barokowy salon bogatego mieszczaństwa, w którym z sufitu również zwisają modele okrętów oraz znajdują się charakterystyczne dębowe schody prowadzące na galeryjkę. Następnie przeszliśmy do Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie zwiedziliśmy tzw. Salę Czerwoną, czyli Wielką Salę Rady – jedno z najpiękniejszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Zajrzeliśmy także do sali "Wielki Krzysztof", w której stoją oryginalne, średniowieczne regały z szufladami, w których przechowywano królewską korespondencję. Z Ratusza podeszliśmy jeszcze pod "Żurawia" – największy i najstarszy z zabytkowych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Tutaj również wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, po czym udaliśmy się na ciepły posiłek. Po posiłku zakupiliśmy pamiątki i autobusem MPK udaliśmy się do Pensjonatu. Po obiadokolacji, poszliśmy jeszcze na spacer brzegiem morza.

                Ostatniego dnia naszego pobytu, zaraz po śniadaniu, poszliśmy na plażę, by móc jeszcze raz spojrzeć na morze i zamoczyć w nim nogi i ręce. Po krótkim spacerku brzegiem morza wróciliśmy do Pensjonatu, spakowaliśmy plecaki i walizki i udaliśmy się autobusem MPK na Dworzec Główny w Gdańsku. Tam już pozostało nam tylko odliczanie czasu na przyjazd pociągu pendolino, którym dojechaliśmy bezpośrednio na Dworzec Główny w Krakowie. I to właśnie tutaj kończy się nasza wycieczka, ale mamy nadzieję, że na długo, jak nie na zawsze, pozostanie w naszych wspomnieniach. Bo przecież "wszystko co dobre, szybko się kończy".

     

    Kliknij na zdjęcie:
                      

     

   • SZARLOTKA KRUCHO - DROŻDŻOWA


    Nowy rok szkolny 2018/2019 uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz uczniowie zajęć indywidualnych rozpoczęli od upieczenia pysznej szarlotki krucho – drożdżowej. Podstawą było przygotowanie zaczynu ze śmietany, cukru i drożdży, którym zajęli się Szymon i Rafał. W tym czasie pozostali chłopcy kroili na mniejsze kawałki przygotowane uprzednio jabłka, po czym wrzucali je do garnka, aby móc je przesmażyć. Kolejnym etapem było połączenie mąki z cukrem, masłem, żółtkami a następnie dodanie przygotowanego uprzednio zaczynu z drożdży. Każdy z chłopców miał za zadanie dodać kolejny składnik. Po połączeniu wszystkich składników ciasto szybko zagnietliśmy i podzieliliśmy na dwie części. Patryk przygotował formę wykładając ją papierem do pieczenia, po czym z pomocą Pani Mariny przełożył jedną część ciasta do formy. Następnie Karol z pomocą Pani Marty wyłożył jabłka na ciasto, a Szymon posypał je delikatnie kaszą manną i przykrył drugą częścią ciasta. Przygotowane w ten sposób ciasto chłopcy włożyli do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 C na 50 minut. Po upieczeniu szarlotkę wystudziliśmy i posypaliśmy cukrem pudrem. Przygotowana przez chłopców szarlotka była naprawdę bardzo dobra, po prostu PYCHA!!!


    Kliknij zdjęcie:

                  

   • PIKNIK RODZINNY

    Jak co roku w maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji wspólnie z Świetlicą Terapeutyczną w Radwanowicach zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny. W programie był między innymi: występ artystyczny w wykonaniu uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej poczęstunek (kiełbaski i autorski kociołek p. Pawła), lody oraz ciekawe atrakcje: malowanie twarzy. magiczne sztuczki, loterie i wiele innych.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • OGRÓDEK KLASOWY

    W kwietniu odbyły się kolejne zajęcia integracyjne dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz naszych kolegów i koleżanek z klasy VI ISP. Podczas zajęć wspólnie staraliśmy się założyć nasze ogródki klasowe, sadząc w nich nasiona warzyw (pomidory, cebulki, paprykę, dynię, zieloną fasolę, rzodkiewkę) oraz ziół (bazylię, oregano, rozmaryn, melisę, kminek). Dodatkowo każdy zasadził w swoich doniczkach sadzonkę pelargonii i cebulkę narcyza. Na koniec oznaczyliśmy rośliny tabliczkami, podlaliśmy ziemię i ustawiliśmy w rośliny w swoich kącikach przyrody. Częściowe efekty pracy, dzięki systematycznemu podlewaniu i dbaniu o rośliny, można było zobaczyć już w ciągu tygodnia, gdy nasiona zaczęły kiełkować a narcyze pięknie zakwitły. Już nie możemy się doczekać kiedy to będziemy mogli pochwalić się naszym bujnie zielonym ogródkiem i pokazać go w pełnej okazałości.


    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU WIELKANOCNEGO

    Szanowni Państwo, drogie Dzieci!
    Z przyjemnością informujemy, że gminny konkurs wielkanocny pt. : „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna” organizowany przez naszą szkołę, został rozstrzygnięty. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim do 25 roku życia wraz z Rodzicami. Celem konkursu było upowszechnianie tradycji wielkanocnych, rozbudzanie wrażliwości twórczej oraz wzajemna wszelako rozumiana integracja. Do udziału w konkursie zgłosili się:

    • uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych- ISP Radwanowice(Szymon Zając, Rafał Hrabia, Karol Radwański, Szymon Radwański, Daria Kozień, Maciej Ciepliński, Patryk Stopa, Tymoteusz Gajkowski, Paulina Stępień, Michał Gala);
    • zerówkowicze –ISP Radwanowice(Marceli Janik, Bartosz Zdziech);
    • uczniowie klas od I -ISP  Radwanowice(Zuzanna Kwiecień, Zuzanna Nęcka, Bartłomiej Porzycki);
    • uczeń klasy III- ISP Radwanowice(Kamil Buczek);
    • uczeń klasy V- ISP Radwanowice (Krzysztof Klich);
    • uczennica klasy VIII- ISP Radwanowice (Justyna Łącka);
    • uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego z Radwanowic (Małgorzata Wilk, Oliwia Kasperczyk);

    Łącznie do organizatorek konkursu wpłynęło 20 ciekawych i różnorodnych prac wielkanocnych. Uczniowie niepełnosprawni udowodnili, że potrafią być kreatywni i pomysłowi. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Rodzicom i nauczycielom gratulujemy tak uzdolnionych pociech, a wszystkim zwycięzcom życzymy powodzenia!

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • WYJAZD NA POCZTĘ DO KRZESZOWIC

    Dnia 8 kwietnia 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wraz z uczniami ISP w Radwanowicach, oraz uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się autobusem MPK do Krzeszowic na Pocztę. Celem wycieczki było wysłanie własnoręcznie wykonanych kartek na Święta Wielkanocne, do nauczycieli pracujących niegdyś z naszymi podopiecznymi. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wykonali kartki między innymi dla: Pani Kasi, Pani Asi, Pani Madzi oraz Pani Joli ze Świetlicy Terapeutycznej. Natomiast uczniowie ISP oraz Gimnazjum wykonali kartki dla: Pani Ani, Pani Madzi oraz zaprzyjaźnionej z nimi Szkoły w Wieliczce. Zadaniem naszych podpiecznych było zakupienie z pomocą nauczyciela znaczków, przyklejenie ich we właściwym miejscu na kopercie oraz wrzucenie listów do skrzynki. Nasi uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Po wysłaniu kartek udaliśmy się na zapiekanki, a następnie spacerkiem przez park na zasłużone lody!

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TENCZYNKU

    Dnia 25 marca 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się do Biblioteki Publicznej w Tenczynku. Celem wycieczki było zwiedzanie biblioteki, zapoznanie się z księgozbiorem dostępnym w tutejszej bibliotece, poznanie pracy bibliotekarza a także, spotkanie z Tupciem Chrupciem, bohaterem ciekawej lektury książki "Lekcja przyrody". Po wysłuchaniu jakże ciekawej i bardzo pouczającej lekcji na temat dbania o przyrodę, zadaniem naszych podopiecznych było sprzątanie "zaśmieconego lasu" i segregacja śmieci. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie ze sprzątaniem a także segregacją śmieci. Na zakończenie naszej wizyty Pani bibliotekarka rozdała każdemu drobne upominki, między innymi Poradnik: "Turysto! Szanuj Środowisko!". My także, w podziękowaniu za miłe przyjęcie oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u naszych podopiecznych, wręczyliśmy Pani bibliotekarce oraz Tupciowi Chrupciowi dyplom i własnoręcznie wykonany bukiet krokusów.

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA W KRAKOWIE

    We wtorek 12 marca wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną udaliśmy się autobusem komunikacji miejskiej na wycieczkę do Krakowa. Tam na początek przespacerowaliśmy się plantami krakowskim, aż do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie weszliśmy na dziedziniec. Następnie udaliśmy się prosto do Żywego Muzeum Obwarzanka na Starym Kleparzu. Tam mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach związanych z historią i tradycją wypieku obwarzanka. Dowiedzieliśmy się mi.in. która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i poznaliśmy unikatowy proces jego produkcji własnoręcznie wykonując prawdziwego krakowskiego obwarzanka. Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał wykonany przez siebie obwarzanek oraz certyfikat potwierdzający umiejętności wykonania krakowskiego obwarzanka. Po udanych warsztatach udaliśmy się na krakowski Rynek gdzie była okazja do zakupienia symbolicznych pamiątek. Na zakończenie w restauracji  Trattoria czekał na nas zasłużony obiad.

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • „TŁUŚCIUTKI CZWARTEK” I  „ZABAWA KARNAWAŁOWA „
     

    Kultywując tradycję tłustego czwartku w ramach zajęć kulinarnych smażyliśmy faworki. Uczestnicy pod bacznym okiem pań samodzielnie przygotowywali ciasto (wsypywali mąkę, jajka, śmietanę, zagniatali ciasto, „bili” go wałkiem, wałkowali, kroili oraz przekładali przez dziurkę) i smażyli chrupiące faworki. W trakcie pieczenia zostali zapoznali z tradycją „tłustego czwartku”. Gotowe jeszcze ciepłe chruściki pałaszowaliśmy z wielkim apetytem a także częstowaliśmy kolegów i koleżanki ze Świetlicy Terapeutycznej. Następnego dnia odbył się  bal karnawałowy, na który zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta do Klubu „Gravitacja” w Jaworznie. Na zabawę przybyła cała plejada bajkowych gwiazd: księżniczki, kowboje, rycerze, wróżki, klauny, Myszki Miki, spider-many aż nie sposób wszystkich wymienić. Do tańca zachęcała skoczna i wesoła muzyka disco. Energii do zabawy dodawały smakołyki m.in. pączki z lukrem i cukrem pudrem. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany a my nie możemy doczekać się już kolejnego.


    Kliknij na zdjęcie:

                   
     

   • ROBIMY PIZZĘ


    Dnia 25 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach spotkali się, aby w ramach comiesięcznych zajęć kulinarnych wspólnie przygotować pizzę. Zadaniem uczestników było w miarę możliwości samodzielne przygotowanie pizzy, począwszy od wyrobienia ciasta, poprzez pokrojenie wszystkich potrzebnych składników, przygotowanie sosu pomidorowego na pizzę, na sosie czosnkowym kończąc. Uczestnicy z pomocą Pani Marty wyrobili ciasto w termomixie, a następnie pod okiem Pań nauczycielek starli na tarce ser żółty, obrali i pokroili pieczarki, które udusili z pokrojoną w kostkę cebulą. Pokroili paprykę, pomidory i wędlinę. Przecier z pomidorów doprawili do smaku ziołami, a następnie obrali i przecisnęli przez praskę czosnek potrzebny do przygotowania sosu czosnkowego. Następnie przygotowali sos czosnkowy na bazie majonezu, jogurtu greckiego, czosnku, soli i pieprzu. Gdy już wszystkie składniki były przygotowane uczestnicy wyłożyli ciasto na dwie blachy, następnie w odpowiedniej kolejności wyłożyli poszczególne składniki. Tak przygotowane pizze włożyli do piekarnika na 20 minut. Oliwia natomiast przygotowała dla siebie zapiekanki z przygotowanych wcześniej skadników i bezglutenowego pieczywa. Zarówno pizze jak i zapiekanki były bardzo smaczne, w końcu nasi zdolni uczestnicy włożyli w ich przygotowanie dużo pracy.

     

    Kliknij na zdjęcie:
     

                     

   • WYCIECZKA DO KOPALNI SREBRA

     

    Dnia 19 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wzięli udział w całodniowej wycieczce do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Wycieczka została zorganizowana przez Świetlicę Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Wzięli w niej również udział uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podzielenia się na dwie grupy, po czym przeszliśmy do budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców: srebra, ołowiu i cynku. Zapoznaliśmy się tutaj m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Wędrując razem z przewodnikiem, mogliśmy obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa ubraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb "Anioł" zjechaliśmy na głębokość ok 40 m. Tu rozpoczęliśmy niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Poznaliśmy tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy bowiem 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły nam poczuć klimat dawnej górniczej pracy.  Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach "Szczęść Boże" i "Żmija". Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)

     

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA

    Po zwiedzeniu Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i smacznym obiedzie udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, w którym zgromadzone są kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza. Zbiory obejmują kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Tutaj zostaliśmy zapoznani z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Każdy z nas mógł także przygotować dla siebie bułeczkę z ciasta chlebowego. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)


    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • ROBIMY PISZINGERY

    Na zajęciach w dniu 20 lutego, uczestnicy przygotowywali słodkie kakaowe piszingery czyli kruche wafelki przekładane masą kakaową. Rafał oraz Szymon wzajemnie sobie pomagali i dużym zaangażowaniem miksowali masę kakakową a następnie smarowali nią wafle. Gotowymi andrucikami częstowali kolegów i koleżanki. Wszystkim bardzo smakował!

    Kliknij na zdjęcie:

                                    

   • TORTILLA

    Już po raz kolejny odbyły się u nas zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy tortille. Na początek pokroiliśmy wszystkie niezbędne składniki, przyprawiliśmy i podsmażyliśmy kurczaka oraz przygotowaliśmy sos. Następnie na gotowe placki tortilli wyłożyliśmy poszczególne składniki, po czym każdy z uczestników próbował samodzielnie zwinąć gotową tortillę. Na koniec odbyła się wspólna degustacją.    

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • Spotkanie ze Świętym Mikołajem!

    Jedzie Święty Mikołaj,

    Biała brodą świeci,

    Worek z prezentami,

    Ma dla grzecznych dzieci.

     

    Po śniegu, po białym,

    W zwinne renifery,

    Wspaniałym zaprzęgiem,

    Pędzi w dwójki cztery.

     

    Jedzie Święty Mikołaj,

    Z dalekiej północy,

    Od wioski do miasta,

    Pędzi w środku nocy.

     

    6 grudnia jak co roku Święty Mikołaj odwiedził uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczniów Niepubicznego Gimnazjum Specjalnego
    w Radwanowicach.

    W tym roku Święty Mikołaj czekał na nas w kościele, z workiem pełnym prezentów.

    Dla każdego miał przygotowany prezent – także dla Pań nauczycielek.

    I dla samego Świętego też się znalazł drobny upominek.

    W podziękowaniu za wspaniałe prezenty Patryk Stopa powiedział wierszyk dla Świętego Mikołaja.

    Każde z dzieci, odbierając swój prezent, zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem,

    a na zakończenie wspólne grupowe zdjęcie.

    Zresztą, zobaczcie sami jak to u nas w tym roku wyglądało.

     

    Dziękujemy Święty Mikołaju!

    Kliknij na zdjęcie:

                      
                     

   • PIECZEMY CIASTO CZEKOLADOWE

    W pierwszym tygodniu tuż po feriach zimowych, uczestnicy zajęć przygotowali ciasto czekoladowe oraz ciasteczka. Z dużym zaangażowaniem współpracowali i wzajemnie sobie pomagali podczas wsypywania i miksowan składników. Ciasto bardzo szybko zniknęło z naszych talerzy.

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • SAŁATKA JARZYNOWA

    Już po raz kolejny w oddziale rewalidacyjno – wychowawczym odbyły się zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków i ostrożności przy posługiwaniu się sztućcami. Następnie przygotowaliśmy wszystkie potrzebne produkty: marchewki, pietruszki, ziemniaki, pora, cebulę, jabłka, jajka, ogórki, groszek, kukurydzę, majonez, pieprz i sól. Później samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przystąpiliśmy do obierania i krojenia warzyw. W czasie pracy na bieżąco przypominaliśmy sobie jaki mają kolor, smak, zapach, czy są twarde, czy miękkie. Gdy wszystkie składniki zostały pokrojone, przy pomocy nauczycieli przyprawiliśmy sałatę, a następnie przygotowaliśmy talerze. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja wspólnie przygotowanej sałatk.

     

    Kliknij na zdjęcie:
     

                   

     

   • POMAGAJ RAZEM Z NAMI

    Dnia 19.11.2018 r. delegacja, składająca się z uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP, uczniów Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczestników Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach wraz z opiekunami udała się z wizytą do Schroniska OTOZ w Oświęcimiu.

    Schronisko - azyl dla bezdomnych zwierząt.

    Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd.

    To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę.”

     

    Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. By uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko. Dlatego na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych już po raz drugi zorganizowano zbiórkę rzeczy potrzebnych dla zwierząt, tym razem ze Schroniska OTOZ w Oświęcimiu. Udało nam się zebrać sporą ilość karmy dla psów i kotów, środków leczniczych, środków czystości oraz ręczników. Z kolei na zajęciach z dogoterapii uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zrobili zabawki dla psów i kotów – pluszowe myszki, duszki, plecione warkocze, łańcuszki, gryzaki, itp. Delegację powitała pracownica schroniska, która oprowadziła nas po schronisku opowiadając m.in. o jego funkcjonowaniu. Pani przedstawiła nam po krótce historię każdego psiaka, opowiedziała o tym, jak należy witać się z psem i jakie są psie zwyczaje. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia w którym były koty. Tam mogliśmy zobaczyć kotki z małymi kociętami. Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty. Na zakończenie naszej wizyty poszliśmy na spacer z dwoma pieskami. Jednym z nich był Lucky (piesek koloru beżowego) a drugim był Hiro (piesek koloru czarnego). Pomimo bardzo zimnego dnia obydwa pieski były bardzo zadowolone, że ktoś wyszedł z nimi na spacer. Zachęcamy wszystkich do takiej inicjatywy i udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć dzieci przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli. POMAGAJMY!

    Kliknij na zjęcie:

                   

     

    • CZCIMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH

     W północnej części cmentarza w Rudawie znajduje się grób nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. Na cmentarzu parafialnym św. Bartłomieja w Morawicy pochowany jest jeden oficer Lotnictwa Wojskowego, a zarazem pierwszy poległy pilot w czasie II wojny światowej: dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. Medwecki. Tuż obok są dwie inne mogiły wojenne. W położonym na prawo grobie spoczywa robotnik zatrudniony w pobliskim folwarku, Jan Opiołka, który był świadkiem walki powietrznej 1 września 1939 r. Został zabity przypadkową serią karabinu maszynowego jednego z samolotów. Na lewo od polskiego pilota spoczywa z kolei Słowak rtn. (rotný, czyli starszy sierżant) Július Mudroň. Służył w czechosłowackim 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, należącym do czechosłowackiej 1 Mieszanej Dywizji Lotniczej. Na cmentarzu parafialnym
     w Morawicy znajduje się Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie: Ignacego Paderewskiego, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Kpt. pilota Mieczysława Medweckiego, Gen. Dyw. Tadeusza Bór-Komorowskiego, Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

      Kliknij zdjęcie:

                              

                       

   • WYPOCZYNEK U STÓP GORCÓW I TATR 24 - 26 września 2018 r.
     Wyjazd integracyjny do Łopusznej

    We wrześniu odbyła się wycieczka dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP oraz gimnazjalistów. Tym razem pojechaliśmy do Łopusznej, góralskiej wioski nad Dunajcem, położonej 7 kilometrów na wschód od Nowego Targu. Ta mała urocza miejscowość jest ściśle związana z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa i humanisty. W drodze do Łopusznej,  zatrzymaliśmy się w Chabówce aby zobaczyć najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do beskidzkich Gorców. Tutaj przywitała nas już typowo jesienna  pogoda. Po zakwaterowaniu i pysznym obiadku udaliśmy się na konną przejażdżkę wozami do Gajówki Mikołaja, która znajduje się w Gorczańskim Parku Narodowym. Przepiękne malownicze tereny wzbudziły w nas zachwyt do tego stopnia, że nawet padający już o tej porze roku w górach drobniutki śnieżek dodawał uroku całej przejażdżce. Ten pełen wrażeń dzień miło zakończyliśmy przy ognisku w bacówce.
    Kolejny dzień zapowiadał się bardzo deszczowo, więc postanowiliśmy, że odwiedzimy miejsce związane z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, tzw. Izbę Regionalną. Zobaczyliśmy ekspozycję wnętrza „Tischnerówki”: cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie oraz część multimedialną, w której znajduje się zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych. Następnie pojechaliśmy na cmentarz aby odwiedzić grób ks. J. Tischnera. Po drodze wstąpiliśmy do drewnianego XIV-wiecznego kościoła  Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. Na popołudnie zaplanowany, niezależnie od pogody - „wypad” do strefy relaksu i kąpiele w basenach geotermalnych w Białce Tatrzańskiej, był niezwykłą przygodą. Poranek w ostatnim dniu pobytu w górach przywitał nas pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Z okien naszych pokoi ukazał się wspaniały widok na Tatry. Zaraz po spakowaniu walizek pojechaliśmy do Niedzicy. Spacer po zaporze czorsztyńskiej, wejście na zamek „Dunajec” oraz cudowny rejs statkiem po jeziorze sprawiły, że nie mieliśmy ochoty wracać do domu. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, gdzie to właśnie słynny Janosik brał ślub z Maryną. Wycieczka w Gorce Podhalańskie była dla nas wspaniałym przeżyciem, chętnie odwiedzilibyśmy te rejony jeszcze raz.

    Kliknij zdjęcie:

                    

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • szkola@integracyjna.org
   • (+12) 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice
 • Galeria zdjęć

  • SAŁATKA ŚLEDZIOWA
  • ZABAWA KARNAWAŁOWA W PRZEDSZKOLU
  • WARSZATY ZIMOWE W PRZEDSZKOLU
  • WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU
  • TŁUSTY CZWARTEK
  • ZABAWA KARNAWAŁOWA REWALIDANTÓW
  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNO-TECHNICZNE W PRZEDSZKOLU
  • WOLNY CZAS PRZEDSZKOLAKÓW
  • UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA
  • REWALIDANCI ROBIĄ CYTRYNY W SYROPIE
  • BAL KARNAWAŁOWY